Biliyorsam Söylerim

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
  1. Anasayfa
  2. »
  3. BLOG
  4. »
  5. Fyodor Dostoyevski Suç ve Ceza Kitabı

Fyodor Dostoyevski Suç ve Ceza Kitabı

Biliyorsam Biliyorsam -
223 0

Dostoyevski Suç ve Ceza Kitabı, Rus edebiyatını kimler seviyor? Sanıyoruz ki bu soruya birçok kişi el kaldıracaktır. Rus edebiyatının önde gelen isimlerinden Fyodor Mihayloviç Dostoyevski‘nin Suç ve Ceza isimli romanına dair yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde sizlere sunacağımız bilgiler bakalım kaçınızı mutlu edecek. Hazırsanız başlayalım?

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Uyarı : Makalemiz içerisinde tanıtımını yaptığımız kitaba dair ortaya koyduğumuz bilgilerde belirli düzeyde eksiklikler ve yanlışlıklar olabilir. Lütfen farklı kaynaklara da başvurmayı ihmal etmeyiniz.

Dostoyevski Suç ve Ceza Kitabı

Asıl adı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski olan Rus edebiyatının önde gelen yazarlarından Dostoyevski’nin dünya çapında bilinen ve birçok insanın okumuş olduğu Suç ve Ceza isimli romana dair genel detaylar aşağıdadır;

Suç ve Ceza kitabı Rus edebiyatının yazarlarından Fyodor Dostoyevski tarafından yazılmış olan psikolojik ve dram türünde bir romandır. Bu roman ilk olarak 1866 senesi boyunca Rus Habercisi isimli bir edebiyat dergisinde 12 ayda yayımlanmıştır. Daha sonrasında ise tek cilt olarak yayımlanmıştır. Suç ve Ceza romanı Dostoyevski’nin ”olgunluk” döneminin ilk büyük romanı olarak kabul edilir.

Suç ve Ceza konusu : Bu roman, parası için bir tefeci kadını öldürmeyi planlayan ve Saint Petersburg şehrinde yaşayan fakir bir öğrenci olan Rodion Romanoviç Raskolnikov‘un yaşadıklarını anlatmaktadır. Raskolnikov, tefeci kadını öldürmeden önce parayla yoksulluktan kurtulabileceğine ve büyük işler yapmaya devam edeceğine inanır.

Suç ve Ceza Özet

Suç ve Ceza romanının özeti ise aşağıdaki gibidir;

Dostoyevski Suç ve Ceza
Dostoyevski Suç ve Ceza

Rodya Romanoviç Raskolnikov, Petesburg Üniversitesi’ndeki hukuk öğrenimini yarıda bırakmış olan yoksul bir gençtir. Aklı Batı’dan gelen felsefi ve siyasi düşüncelerle karmakarışıktır. Aklındaki plan ise nefret edilen, kötü bir tefeci kadını öldürmektir. Böylelikle maddi problemlerini çözerken aynı zamanda da dünya kötü ve değersiz bir parazitten temizlenmiş olacaktır. Böyle bir plan yapmış olan Raskolnikov, daha yüksek bir amaca hizmet eden bir cinayetin kabul edilebilir olduğuna inanmaktadır.

Tefeci kadını öldürmek adına birçok hesap yapan Raskolnikov, tefecinin evine giderek onu baltayla vahşice öldürür. Tam da o sırada tefeci Alonya ile beraber yaşayan ve kimseye zararı dokunmayan üvey kız kardeşi bir anda eve girer. Raskolnikov tefecinin kız kardeşini de öldürmek zorunda kalır. İşlemiş olduğu iki cinayetin ardından evde bulunan ve müşterilerinin rehin için bıraktıkları birkaç süs eşyasını da alarak, kimseye görünmeden olay yerinden ayrılır.

Raskolnikov, meydana gelen korkunç olayın ardından kimsenin kendisini görmediğini biliyor olmasına rağmen epeyce tedirgin bir haldedir. Tedirginliğinden ötürü yakın çevresi ve ailesi de etkilenir.

——–

Raskolnikov’un hayatında üç kadın vardır. Bunlar annesi, kız kardeşi Dounia ve Marmoladov adındaki işsiz bir katibin kızı Sonia’dır. Raskolnikov, Sonia ile ara sıra buluşmuş ve onunla arkadaşlık etmiştir. Sonia’nın ailesi, babasının ayyaş olmasından ötürü yoksul bir durumdadır. Hatta Sonia, ailesine bakmak için hayat kadınlığı yapmaya başlamıştır.

——–

——–

Kitabı okumamış olanlar için özeti burada sonlandırma gereği duymaktayız. Ancak mutlaka okumanız gereken bir roman olduğunu söylemek isteriz.

Yine Bir okurun rüyası isimli bir Youtube kanalından edindiğimiz ve gömme yöntemi ile sizlere bilgi vermek amacıyla paylaştığımız şu videoyu da izleyerek Dostoyevski’nin Suç ve Ceza isimli romanı hakkında bilgi edinebilirsiniz. (Söz konusu videoda anlatılanlar doğru veya yanlış olabilir. İlgili konuyu farklı kaynaklardan da araştırınız. Kendileriyle herhangi bir ticari bağımız asla bulunmamaktadır.)

Dostoyevski Suç ve Ceza

Suç ve Ceza Karakterler

Romanda yer alan karakterler şu şekildedir; (Daha fazla karakterin var olup olmadığını maalesef bilmiyoruz.)

Raskolnikov (Rodion Romanoviç) : Romanın baş karakteridir.

Pulcheia Alexandrovna Raskolnikov : Rodion’un annesidir.

Dunya Raskolnikov : Rodion’un kız kardeşidir.

Razumihin : Rodion’un yakın arkadaşıdır. O da Rodion gibi üniversite öğrencisidir.

Marmeladov : Sonya’nın babasıdır.

Sonya : Marmeladov’un kızıdır.

Luzhin (Piyotr Petroviç) : Avukattır.

Alyona Ivanovna : Rodion’un öldürdüğü tefeci kadındır.

Lizateva Ivanovna : Tefeci kadının kız kardeşidir.

Suç ve Ceza Sözleri

Dostoyevski’nin herkesçe bilinen romanında yer alan ve dikkatleri çeken bazı sözler (cümleler-alıntılar) şu şekildedir;

“Önce biraz ağladılar, ama alıştılar şimdi. Aşağılık insanoğlu her şeye alışır!”

“Namuslu olmak sizi diğer insanlardan üstün yapmaz, övünme hakkını vermez, zaten herkes yaşadığı sürece namuslu olmak zorundadır.”

“Nefrete sevgiden fazla güvenirim. Çünkü, nefretin sahtesi olmaz!”

“Sıkıntı çekmek, insanı olgunlaştırır, terbiye eder.”

“İçkisiz de sarhoş ettin sen beni. Sarhoş oldum, Rodya’cığım! İçmeden sarhoş oldum!”

“Çünkü öyle zamanlar oluyor ki hiç tereddütsüz gitmek gerekiyor, sırf gitmek!”

“Hayat, çok usta bir yalancı,” dedi Raskolnikov…

”Çünkü her insanın gidebileceği, başını sokabileceği bir yeri olması gerekmez mi?”

Romanda daha birçok anlamlı olduğu düşünülen bu tarz cümleler yer almaktadır.

Son olarak Rus edebiyatının önde gelen yazarlarından Fyodor Dostoyevski’nin Suç ve Ceza isimli romanına dair yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde elde etmiş olduğumuz bilgilerin bir kısmı bu şekildedir. Kitaba dair daha fazla bilgi edinmek için lütfen farklı kaynaklara da başvurunuz. Makalemiz içerisindeki bilgiler eksiklik ve yanlışlık içerebilir.

Şu makalemizi de okumak isteyebilirsiniz. Cuma Mesajları

Suç ve Ceza’yı okumanız halinde büyük keyif almanız dileğiyle…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir