Biliyorsam Söylerim

Dostoyevski Kumarbaz
  1. Anasayfa
  2. »
  3. BLOG
  4. »
  5. Fyodor Dostoyevski Kumarbaz Kitabı

Fyodor Dostoyevski Kumarbaz Kitabı

Biliyorsam Biliyorsam -
212 0

Fyodor Dostoyevski Kumarbaz Kitabı, bu makalemizde sizlere Rus edebiyatının önde gelen yazarlarından Dostoyevski’nin, kitap okumayı seven birçok kişi tarafından bilinen Kumarbaz isimli romanı hakkında olabildiğince detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Hazırsanız başlayalım?

Uyarı : Makalemiz içerisinde tanıtımını yaptığımız kitaba dair ortaya koyduğumuz bilgilerde belirli düzeyde eksiklikler ve yanlışlıklar olabilir. Lütfen farklı kaynaklara da başvurmayı ihmal etmeyiniz.

Dostoyevski Kumarbaz Kitabı

Dostoyevski Kumarbaz
Dostoyevski Kumarbaz

Asıl adı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski olan Rus edebiyatının önde gelen yazarlarından Dostoyevski’nin dünya çapında bilinen ve birçok insanın okumuş olduğu Kumarbaz isimli romanına dair genel detaylar aşağıdadır;

Dostoyevski’nin 25 gün içerisinde tamamlamış olduğu romanıdır. 1867 yılında yayımlanmıştır. Kitap, Dostoyevski’nin gençlik yıllarını, dramatik aşk ve kumar tutkusunu en yalın hali ile kaleme almış olduğu eserlerinden biridir. Çevrenizdeki birçok insanın okumuş olma ihtimali olduğu bu roman kitap okumayı seven insanlar tarafından sıkça tavsiye edilebilmektedir. Özellikle de Rus edebiyatına dair kitap araştırması yapıyorsanız şayet mutlaka karşılaşacağınız kitaplardan biridir.

Kumarbaz konusu : Kitap, tüm umutlarını büyükannelerinden kalacak olan mirasa ve kumara bağlayan bir ailenin yanında öğretmen olarak çalışan bir genç ile ailenin üvey kızı olan güzel fakat bir o kadar da kaprisli genç kız arasındaki aşkı anlatmaktadır.

Yine OkurBaz isimli bir Youtube kanalından edindiğimiz ve gömme yöntemi ile sizlere bilgi vermek amacıyla paylaştığımız şu videoyu da izleyerek Dostoyevski’nin Kumarbaz isimli romanı hakkında bilgi edinebilirsiniz. (Söz konusu videoda anlatılanlar doğru veya yanlış olabilir. İlgili konuyu farklı kaynaklardan da araştırınız. Kendileriyle herhangi bir ticari bağımız asla bulunmamaktadır.)

Dostoyevski Kumarbaz

Kumarbaz Özet

Dostoyevski Kumarbaz
Dostoyevski Kumarbaz

Romanın özeti hakkında ise şunlar söylenebilir; (Özetin belirli kısımlarını sizlerle paylaşmış bulunmaktayız. Daha kapsamlı bir özet için farklı kaynaklara da başvurunuz.)

Fransa’da yaşayan bir Rus Generali ve ailesinin yanında öğretmen olarak çalışan Aleksey İvanoviç, iki hafta süren bir ayrılığın ardından General’in yanına döner. İvanoviç’in ayrı kaldığı süreçte otele birkaç tanıdık sima gelmiştir. Bunlardan biri sıkı bir dostluğu olan Mister Astley, diğeri ise hiç hoşlanmadığı Fransız’dır. İvanoviç, zamanla Fransız’ın otelde bulunma sebebini anlamaya başlamıştır. General’in, Fransız’a yüklü bir miktarda borcu vardır. General, borcunu uzun süredir hasta olan Rusya’daki zengin halasından kalacak mirasla ödemeyi düşünmektedir.

Aleksey İvanoviç, General’in üvey kızı olan Polina’ya ilgi duymaktadır ve bu ilgisi gün geçtikçe artmaktadır. Fakat Polina, İvanoviç’e karşı karşı tutarsız davranışlar sergilemektedir. Kimi zaman küçümser tavırlar takınırken kimi zaman da samimi davranmaktadır. Öte yandan Fransız ile Polina’nın arasındaki yakınlaşma da İvanoviç’in gözünden kaçmamıştır.

——–

İvanoviç ve Polina’nın yürüyüşe çıktığı bir gün Polina’nın asiliği tutmuş ve İvanoviç’e, kendisine olan bağlılığını göstermesi için kentin hatırı sayılır kişilerinden olan Baron ve Barones’e Almanca bir şeyler söylemesini emreder. —– İvanoviç’in bu sözleri Baron tarafından kaba olarak değerlendirilir ve yaşanan bu olayın ardından Baron’un şikayeti üzerine General İvanoviç’i işinden atar. Tam da bu esnada beklenmedik bir olay gerçekleşir. Hakkında uzun zamandır ölecek diye haber beklenen Rusya’daki büyükanne Fransa’ya gelmiştir. (Yanlış anlamadıysak şayet büyükanne, General’in halası veya teyzesi.)

——–
Büyükanne, zengin bir o kadar da huysuz bir kadındır. Büyükanne, zamanla oradaki kumarhanelere gitmeye başlar. İlk günlerde her şey yolundayken daha sonrasında kumarda kaybetmeye başlar. Bu işin sonunda ise büyükannenin paraları tükenmiş ve Rusya’ya dönmeye karar vermiştir.

——–

Aleksey İvanoviç, kumarda para kazanır ve General’i terk eden Blanche ile Paris‘e gider. —– İvanoviç ve Blanche, paraları bitince geri dönerler ve Blanche, General ile evlenir. Yanlarından ayrılan İvanoviç’in yaşamı ise bir çıkmaza girer. Büyükanne ölür ve miras Polina’ya kalır. Polina, bir zamanlar istemediği İvanoviç’e âşık olmuştur.

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere özetin bir kısmını sizlerle paylaşmış bulunmaktayız. Lütfen farklı kaynaklara da başvurunuz.

Yine ELİFE isimli bir Youtube kanalından edindiğimiz ve gömme yöntemi ile sizlere bilgi vermek amacıyla paylaştığımız şu videoyu da izleyerek Dostoyevski’nin Kumarbaz isimli romanı hakkında bilgi edinebilirsiniz. (Söz konusu videoda anlatılanlar doğru veya yanlış olabilir. İlgili konuyu farklı kaynaklardan da araştırınız. Kendileriyle herhangi bir ticari bağımız asla bulunmamaktadır.)

Dostoyevski Kumarbaz

Kumarbaz Karakterler

Dostoyevski Kumarbaz
Dostoyevski Kumarbaz

Aleksey İvanoviç : Romanın baş karakteridir.

Polina Aleksandrovna Praskovya : General’in üvey kızı.

General : Orta yaşlarda, emekli bir generaldir.

Des Grieux : General’in ahbabıdır.

Bay Astley : İvanoviç’in dostudur.

Matmazel Blanche : General’in sevgilisidir.

Marya Filippovna : General’in kız kardeşidir.

Baron Wurmerhelm : Baron’dur.

Barones Wurmerhelm : Barones’tir.

Antonida Vasilyevna Taraseviçeva : Romanda geçen büyükannedir.

Potapıç : Büyükannenin uşağıdır.

Marfa : Büyükannenin hizmetçisidir.

ve daha tam olarak bilmediğimiz birkaç veya daha fazla karakter…

Kumarbaz Sözleri Ve Alıntıları

Gelelim romanda dikkat çeken bazı söz, cümle ve alıntılara;

”Sen hayatını mahvet, ben kenardan izleyeceğim.”

”Her şeyi ve herkesi terk edip gitmek ne büyük zevk olurdu!”

”Bana karşı hissettiklerini öylesine umursamıyorum ki, ne söylediğin ne hissettiğin hiç önemli değil.”

”… Eh, bilirsiniz işte, insanlar bir kaşık suda boğacakları bir kimseyle bile kimi zaman zorunlu ilişki kurarlar.”

”Gözüm görmesin, yüreğim dayanmıyor.”

”İnsan her durumda saygınlığını koruyabilir. Mücadele yüceltir, alçaltmaz.”

”Sadece onun yanında olmak, bir ömür boyu onunla yaşamak istiyordum ve onsuz bir hayatı düşünemiyordum.”

Kitapta dikkatinizi çekebilecek daha birçok söz ve cümle bulunabilir.

Sonuç olarak Dostoyevski’nin Kumarbaz isimli romanına dair yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde elde etmiş olduğumuz bilgilerin bir kısmı bu şekilde. Yukarıda da belirttiğimiz gibi farklı kaynaklara da başvurunuz. Makalemizde yer alan bilgilerde bir takım eksiklik veya yanlışlıklar söz konusu olabilir. Lütfen farklı kaynaklara da başvurunuz.

Romanı okumanız halinde keyif almanız dileğiyle…

Şu makalemizi de okumak isteyebilirsiniz. Fyodor Dostoyevski Suç ve Ceza Kitabı

Tüm bilgiler internet ortamından edinilmiştir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir